| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : SENLAN
Model Number : SL-179
Certification : ISO9001
Place of Origin : China
MOQ : 1pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Supply Ability : 2000pcs/week
Delivery Time : 5-15 working days
Packaging Details : Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Product name : Plastic mould parts
Material : H13
Tolerance : +/-0.01mm
Application : Plastic mould
Dimensions : As per drawings
Parallelism : 0.01mm
Concentricity : 0.01mm
Mold core thread inserts refer to irregular mold fittings used in molds to fix the space between the template and fill the template. Inserts can be square, round, sheet, but the requirements for precision are also very high. Generally there is no finished product, which can be customized according to the needs of the mold.
| Material | H13 |
|---|---|
| Hardness | 48-42HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | + - 0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products including: plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances and automation and other industries.
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, Cavity pins, core pins, Punches, Ejector sleeve, CNC machining parts etc.
Services: CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing etc.
Industries Served: Medical/Packaging/Aerospace/Electronic
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
| Highly polished finish | 6-8 micro finish |
| Precision form ground to close diameter tolerance | +/-0.005mm |
| Common fractional sizes available | Up to 3 1/2″ long |
| Material specification | M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| Custom sizes available | Up to 1″ diameter |
| Custom hardness options | RC 64-65 and triple drawn available on request |
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
Package: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment Methods: DHL, TNT, Fedex are available
To make the inquiry efficient and without confusion, please provide the following details:
We have many items that will match your interest, and we really hope to establish business relationship with you!
Any questions, please feel free to contact us at any time.
|
|
H13 Material Plastic Mould Parts Core Thread Insert with 0.01mm Tolerance Customizable Mold Components Images |