| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Certification : ISO9001
Place of Origin : China
MOQ : 1PCS
Price : US $ 3-10
Payment Terms : L/C-,T/T
Supply Ability : 2000set/Month
Delivery Time : 5-8 work days
Material : STAVAX/S136
Tolerance : +/-0.01mm
Parallelism : 0.01mm
Application : Electronic, Hardware, Machinery, Daily Use, Furniture, Household Applicances, Car
Customized plastic mold parts including threaded core and cavity sets designed for injection molding applications.
| Product Name | Plastic Mould Parts |
| Material | Stavax |
| Tolerance | +/-0.01mm |
| Application | Injection Molding |
| Dimensions | As Per Drawings |
| Parallelism | 0.01mm |
| Concentricity | 0.01mm |
| Material | Stavax |
| Hardness | 46-52HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | / |
| Closest Tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products include plastic mold core pins and inserts, movable core components, and are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances, automation and other industries.
Materials: Steel, stainless steel, and copper materials for precision mould parts
Products: Cavity pins, core pins, punches, ejector sleeves, CNC machining parts
Services: CNC machining, CNC milling, Sodick EDM, Sodick wire-cut, OD grinding, ID grinding, surface grinding, thread grinding, polishing
Industries Served: Medical, Packaging, Aerospace, Electronic
Automobile parts, medical devices, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
| Highly Polished Finish | 6-8 micro finish |
| Precision Form Ground | Close diameter tolerance ±0.005mm |
| Common Sizes | Fractional sizes available up to 3 1/2″ long |
| Material | M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| Custom Sizes | Made to order up to 1″ diameter |
| Custom Hardness | RC 64-65 and triple drawn available on request |
For efficient processing, please provide:
| Payment Terms | T/T, PayPal, Western Union (50% deposit, balance before shipment) |
| Package | Coated with anti-corrosive oil, packed in carton box |
| Shipment Methods | DHL, TNT, FedEx available |
|
|
Precision Plastic Mold Inserts and Mold Core with STAVAX/S136 Material, +/-0.01mm Tolerance, and 0.01mm Parallelism Images |